کمیته تطبیق شهرستان دهاقان برگزار گردید

کمیته انطباق همانطور که می دانیم شورای شهر در راستای خدمات شهری که تاثیر مستقیمی درحقوق شهروندی دارد،مصوباتی را به تصویب می رساند که بر اساس اصل ۱۰۵ قانون اساسی:” مصوبات شوراهای اسلامی کشور از جمله شوراهای اسلامی شهر نباید مخالف موازین اسلامی و قوانین کشور باشد.”  تا قبل از شورای سوم مصوبات شوراهای شهر […]

کمیته انطباق
همانطور که می دانیم شورای شهر در راستای خدمات شهری که تاثیر مستقیمی درحقوق شهروندی دارد،مصوباتی را به تصویب می رساند که بر اساس اصل ۱۰۵ قانون اساسی:” مصوبات شوراهای اسلامی کشور از جمله شوراهای اسلامی شهر نباید مخالف موازین اسلامی و قوانین کشور باشد.”
 تا قبل از شورای سوم مصوبات شوراهای شهر راهی دیوان عدالت اداری جهت انطباق با قوانین کشور و موازین اسلامی می گردید.اما بسیاری از مصوبات خارج از کار کارشناسی بود و به لحاظ حقوقی هم بررسی نشده بود.این گونه بود که حجم زیادی از مصوبات روی هم انباشته می شد .
انباشتگی بیش از اندازه و خارج از عرف که وقت دادرسی و هیات قضا را در دیوان می گرفت و بعضا بیشتر مصوبات به دلیل عدم رعایت مفاد اصل ۱۰۵ قانون اساسی مورد تایید قرار نمی گرفت.
این گونه شد که دیوان تصمیم گرفت که تفویض اختیار نماید تا بلکه بتواند از زیر بار بررسی خروارها مصوبات شورا رهایی یابد. به همین منظور سازوکار خاصی در ماده ۸۰ قانون تشکیلات، وظایف و انتخاب شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران و تبصره آن (مصوب ۶/۷/۱۳۸۲) پیش‌بینی شده است.
مطابق ماده اخیرالذکر و تبصره آن
اولا : فرماندار به عنوان یکی از دو مرجع ذیصلاح برای اعتراض به مصوبات شوراهای اسلامی شهر تعیین شده است.
ثانیاً : مسئولین دستگاههای اجرایی ذیربط در صورتی که مصوبه شورا را مغایر با قوانین و مقررات بدانند می‌بایست اعتراض خود را به فرمانداری منعکس نمایند.
ثالثاً: مهلت مقرر جهت بررسی مصوبات شوراهای مذکور دو هفته از تاریخ ابلاغ مصوبه می‌باشد.
رابعا : شورا موظف است ظرف ده روز از تاریخ وصول اعتراض، تشکیل جلسه داده  و به موضوع سیدگی نماید،در صورتی که شورا در بررسی مجدد از مصوبه مورد اختلاف عدول ننماید موضوع برای تصمیم گیری نهایی به هیات حل اختلاف ذی ربط ارجاع می شود.هیات مزبور مکلف است ظرف مدت ۲۰ روز به موضوع رسیدگی و اعلام نظر نماید.
با توجه به ارتباط و تأثیر مستقیم مصوبات شوراهای شهر بر حقوق عمومی و محدودیت زمانی جهت بررسی و انطباق مصوبات با قوانین و مقررات کشور، ساماندهی اداری و تشکیلاتی بررسی مصوبات شوراها در فرمانداریهای کشور همزمان با شروع دوره سوم شوراها امری لازم، ضروری و اجتناب ناپذیر می باشد.


برچسب ها :
مطالب مشابه

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان دهاقان، مراسم غبار روبی گلزار شهدای شهرستان دهاقان با حضور فرماندار و  بخشدار بخش مرکزی شهرستان دهاقان و دیگر مسئولین شهرستانی در روز پنج شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۳ برگزار گردید.      

۵ آذر ۱۴۰۱

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان دهاقان، متن پیام فرماندار شهرستان دهاقان به مناسبت آغاز هفته بسیج به شرح زیر است :   بسم الله الرحمن الرحیم امام خمینی (ره): بسیج مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته های رفیع آن، اذان شهادت و رشادت سر داده اند. بسیج […]

۳ آذر ۱۴۰۱

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان دهاقان، کارگروه فرهنگی اجتماعی، سلامت و امنیت غذایی شهرستان دهاقان مورخ ۱ آذر ۱۴۰۱ با حضور معاون فرماندار شهرستان دهاقان، برگزار گردید. در این کارگروه اعضا به اهمیت و الزامات موارد بهداشتی کشتارگاه دام شهر دهاقان پرداختند .   لازم به ذکر است علی جمشیدیان فرماندار شهرستان دهاقان تاکید […]

۳ آذر ۱۴۰۱

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان دهاقان، آئین بهره برداری از زمین والیبال ساحلی با حضور مهندس جمشیدیان فرماندار شهرستان دهاقان در تاریخ ۲۹ آبان ۱۴۰۱ برگزار گردید. در این آئین فرماندار شهرستان دهاقان، با اشاره به دیدار اخیر رهبر انقلاب با مردم اصفهان سلام ایشان را به اهالی شهرستان دهاقان ابلاغ نمود. در ادامه […]

۳۰ آبان ۱۴۰۱
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *